Ekolojik Haklar Merkezi Nedir?

Ekolojik Haklar Merkezi, yurttaşların ve yurttaş topluluklarının bilgi edinme, dilekçe, çevresel ve kentsel karar alma süreçlerine katılım haklarını etkin kullanmalarını sağlamak için  oluşturulmuş, ekoloji temelli bir paylaşım ortamıdır.

Ekolojik Haklar Merkezi, çevresel ve kentsel konularla ilgili doğru bilgiyi nasıl alabileceğinize, doğru kamu idaresine nasıl yönelebileceğinize dair yardımlar sunmak amacıyla hayata geçirildi.

Yurttaşların var olan haklarını kullanmamasından kaynaklanan bir sorunu çözmeye yönelik yönlendirmeler yapmak istiyoruz. Var olan ancak kullanılmayan ve hatta varlığından haberdar olunmayan hakların su yüzüne çıkmasını, aktif olarak kullanılmasını amaçlıyoruz.

Ekolojik Haklar Merkezi Ne Değildir ?

  • “Hukuk ya da avukatlık hizmeti sunmuyoruz”

Ekolojik Haklar Merkezi olarak, avukatlık hizmeti sunmayacağız, yardım isteyen kişiler adına yasal temsilde bulunma, başvuru yapma ya da diğer hukuki işlemleri gerçekleştirmeyeceğiz. Kendi haklarınızı kendi başınıza aktif  olarak kullanmanızı  sağlamayı arzu ediyoruz.

  • “Bir başvuru merkezi değiliz”

Evet, Ekolojik Haklar Merkezine, telefon ya da internet sitemiz üzerinden yardım başvurusu yapabileceksiniz. Ancak, Ekolojik Haklar Merkezi, yardım istenen konuları çözüme kavuşturacak bir yer değildir. Böyle bir yetkiye sahip değiliz. Ekolojik Haklar Merkezi’nin sorunu çözen değil, nasıl çözüleceğine dair öneri ve yöntem paylaşan, yönlendirme yapan bir çalışma olduğunu unutmayınız. Önereceğimiz yöntemin uygulayıcı, bizzat siz olacaksınız ve ilgili kamu kurumlarına başvurarak sorununuzu çözmeye çalışacaksınız.

Ekolojik Haklar Merkezi’ne Nasıl Ulaşabilirim ?

Ekolojik Haklar Merkezi’ne, ekolojikhaklar.org’tan ulaşabilirsiniz.  Ekolojikhaklar.org’taki soru-yanıt havuzunda arama yaparak, cevabını merak ettiğiniz soruları araştırabilirsiniz. Dilerseniz, “Yardım İste” bölümündeki formu doldurarak ya da “Mesaj bırakın” paneli aracılığıyla, Ekolojik Haklar Merkezi’ne soru(n)larınızı iletebilirsiniz.

0 850 885 1356 numaralı telefon hattı aracılığıyla da Ekolojik Haklar Merkezi’ne erişebilirsiniz.

Ekolojikhaklar.org’ta Neler Var ?

Sorularınızın cevaplarına erişebilmenizi ya da bir ipucu elde edebilmenizi sağlamak amacıyla soru-cevap havuzu oluşturduk. Bu havuza her ay farklı bir mevzuattan ve veya çevresel – kentsel sorundan yola çıkarak, yeni soru ve cevaplar eklemeyi planlıyoruz.

Aktif olarak kullanılmasını arzu ettiğimiz haklar ile ilgili yayın, rehber ve broşürler oluşturarak, sorunun oluşmasını beklemeden haklarınızı hatırlatmak, günyüzüne çıkarmak istiyoruz. Önemli bulduğumuz farklı dillerdeki eserleri, Türkçe’ye çevirerek paylaşacağız.

Yani, Ekolojik Haklar Merkezi’nin, var olan hakları araştırıp günyüzüne çıkararak, paylaşarak, kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik öneriler üreterek varlık göstermesini hedefliyoruz. Bu amaçla, blog ve kaynak eserlerimizi genişletmek istiyoruz.

Ekolojik Haklar Merkezi’ne Ne Sorulur ?

Ekolojik Haklar Merkezi’ne soracağınız sorular, bir hakkın aktif kullanımı için hangi mekanizmaları işletmeniz gerektiğini öğrenmeye yönelik sorular olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; bir balık çiftliğinde kullanılan balık yemlerinin GDO’lu olup olmadığına, GDO’lu yemler ile beslenen balıkların zararlı olup olmadığına dair sorularınıza, bir yanıt veremeyeceğiz. Bizim vereceğimiz yanıt, o çiftlikteki balıkların GDO’lu yemlerle beslenip beslenmediğini nasıl ve hangi kamu kurumuna başvurarak öğrenebileceğinize, o çiftliği denetletebilmek için hangi kamu kurumuna nasıl başvuru yapmanız gerektiğine dair olacaktır. Ya da bir sanayi atığından kaynaklı hastalık riski taşıyıp taşımadığının yanıtına da ekolojik haklar merkezinden ulaşmak mümkün olmayacaktır. Ancak, atık sorunun çözümü için hangi idarelere başvurabilecekleri konusunda yardımcı olmaktır.