Hakkımızda

Ekolojik Haklar Merkezi’nin amacı, ekoloji temelli sorunların ortaya çıkmadan önlenmesi ve ortaya çıkan sorunların giderilmesi için temel yurttaşlık haklarının kullanılmasını sağlamaktır.

Ekolojik Haklar Merkezi, yurttaşların ve yurttaş girişimlerinin bilgi edinme, dilekçe, çevresel ve kentsel karar alma süreçlerine katılım haklarını etkin kullanmalarını sağlamak için oluşturulmuştur.  

Kentin ve çevrenin korunması Anayasal bir ödevdir. Kentte sağlıklı olmak için alınacak en önemli tedbir, kent yönetimine kentli haklarının korunması için katılmaktır.  Bu nedenle de katılım yolları etkinleştirilmeli ve yurttaşlar tarafından da kullanılmalıdır.

Çevresel bilgiye ulaşmak Çevre Kanunu uyarınca da bir haktır.  Bu haklar en temelinde canlıların yaşamını korumayı ve iyi yaşamayı amaçlar. Biz bu Anayasal ödevimizi yerine getirmeyi amaçlıyoruz.

Ekolojik Haklar Merkezi Ne Değildir?

Yurttaşların haklarını kullanmayı öğrenmelerini önemsiyoruz. Yurttaşlara çevresel ve kentsel konularla ilgili doğru bilgilere ulaşmaları, doğru başvuruları yapmaları, ilgili kamu kurumuna yönelmeleri konusunda yardımcı olmak, bu merkezin temel amacıdır.

Ekolojik Haklar Merkezi, yardım isteyen kişilere avukatlık hizmeti vermeyecek, onlar adına yasal temsilde bulunma, başvuru yapma veya diğer hukuki işlemleri gerçekleştirmeyecektir. Başvurucunun kendi haklarını kendi başına aktif  olarak kullanmasını sağlamayı umuyoruz. Bu nedenle, Ekolojik Haklar Merkezi, avukatlık hizmeti sunmamaktadır.

 

Ekolojik Haklar Merkezi, yurttaşların yurttaşlık ödevlerini yerine getirmeleri ve yurttaşlık haklarını kullanmaları için oluşturulmuştur.

Yurttaşların bilgi edinme, dilekçe ve katılım haklarını etkin olarak kullanmasının sağlanması, Yurttaşlık haklarının koruyucusu ve güvencesi olan merkezi ve yerel kamu politikalarının ekolojik bilinçle uyumlu gelişmesi, Kamu politikalarında yurttaş katılımını esas alan, şeffaf, adil, izlenebilir, planlama süreçlerinin oluşturulması.

Ekolojik Haklar Merkezi’ne telefon veya internet yoluyla ulaşabilirsiniz. İnternet sayfasında aradığınız bilgiyle ilgili içeriğe ulaşamıyorsanız, bize yazın veya bizi arayın. En kısa sürede size dönüş yapacağız.

Biz, yurttaş olmanın temel bir hak olduğu kadar temel bir ödev olduğunu kabul eden bir ekoloji topluluğuyuz.