Mahallemiz sınırları içerisinde başka bir belediye tarafından küpelenmiş pek çok köpek bulunmakta. Bu olağan mıdır? Bu konuda ne yapabilirim?

5199 sayılı Kanun 6. maddesi 4. fıkrasına göre, “Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.” 5199 sayılı kanun Uygulama Yönetmeliği 21. maddesi d bendine göre, “Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.”

Bunun için Orman ve Su İşleri Bakanlığına yazılı başvuru yaparak bu tespitinizi ve ilgili konuda bir denetim yapılarak ‘Hayvan Hakları İhlali Tutanağı’ tutulmasını talep edebilirsiniz. Ek olarak Bakanlığa ilgili taleplerinizi [email protected]  adresindende iletebilirsiniz.

Bu makale faydalı mı?

Hayır 0

YORUM YAZ