Müşterek Varlığımız Dipsiz Göl Yok Edildi, Ne Yapabilirim?

Müşterek bir varlığımız olan Dipsiz Göl’de Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin aranması sonucu doğal değer ve su varlığımız kaybedilmiş, bir paleocoğrafya arşivi yok olmuş ve telafisi mümkün olmayan zarara uğramıştır. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada göl tabanının tekrar “eski” haline getirildiği, gölün yağan karın erimesi ile doğal haline dönmesinin beklendiği açıklanmıştır.

Define kazısı İç İşleri Bakanlığı temsilcisi, Maliye Bakanlığı temsilcisi ve Müze Müdürlüğü temsilcisi ile jandarma ekiplerinin gözetiminde Gümüşhane Valiliği’nden izin alınarak gerçekleştirilmiş, 4 gün süren arama çalışmasının ardından 10.11.2019 tarihi itibariyle alanda kapatılma işlemi başlatılarak, yapılan arama sırasında herhangi bir taşınır taşınmaz kültürel varlığa rastlanmadığı belirtilmiştir. 14 Kasım’da kazı süreci ile ilgili bilgi veren Gümüşhane Valiliği, “define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında, mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi” nedenleriyle Valilik ve ilgili Bakanlık tarafından soruşturma başlatıldığını duyurmuştur. Kazı izni veren ve haklarında soruşturma açılan kamu görevlileri açığa alınmıştır.

Yurttaşlar olarak ne yapabiliriz? İlgili kamu suçu hakkında kamu davası açılması talebi için aşağıdaki suç duyurusu dilekçesini yaşadığınız şehrin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yollayabilir, kültürel ve doğal müştereklerimize sahip çıkabilirsiniz.