Nasıl Çalışır

Nasıl Başvurabiliriz?

Ekolojik Haklar Merkezi’ne, ekolojikhaklar.org sayfasında yer alan yardım masası ve canlı destek paneli üzerinden başvurabilirsiniz. Dilerseniz, 0 312 425 7764 numaralı telefon hattı aracılığıyla da Ekolojik Haklar Merkezi’ne sorularınızı iletebilirsiniz. Ekolojik Haklar Merkezi, sözlü veya yazılı başvurularınıza; yazılı olarak yanıt verir. Başvurularınız en doğru bilgilendirmeyi yapmak için kayıt altına alınmaktadır. Sorunlarınızı çözdüğünüzde bize geri dönüş yapmanızı dileriz.

Ekolojik Haklar Merkezi’ne Nasıl Sorular Sorabiliriz ?

Ekolojik Haklar Merkezi’nden etkin olarak yararlanabilmek için, sorununuzu doğru ve özlü bir biçimde oluşturmalısınız. Örneğin, mahallenizde asbestli olduğunu düşündüğünüz bir binanın kurallara uygun olarak yıkılıp yıkılmadığına dair bilgiyi internet ortamında bulabilirsiniz. Ulaştığınız bu bilgileri kullanarak, hangi kuruma, nasıl yöneleceğiniz konusunda kararsız kalırsanız; sizi yönlendirmeye gönüllü olan merkezimizden destek alabilirsiniz.

Ekolojik Haklar Merkezine Ne Sorabiliriz?

Soru sormak çok önemlidir. Soru sormak; ortaya çıkan sorunu çözme iradesinin yarısıdır. Bu nedenle de kentsel ve çevresel konularda aceleci sorular oluşturulmaması gerekir.

Sorular doğru sorulmalıdır? Sorun da doğru tespit edilmelidir. Sorun bir çevresel kirlilik mi? Bir hizmetin yerine getirilmemesi mi? Bir yasaya aykırılık mı? Kamu idarelerinin yerine getirmesi gerekenler, gönüllü kuruluşlardan beklenmemelidir. Örneğin, bir yatırımla ilgili çevresel denetimin nasıl yapılacağı, yapılıp yapılmadığı sorusunun muhatabı yerel veya merkezi yönetimlerdir. Ekolojik Haklar Merkezi ise yurttaşların doğru soruları sorabilmesini, doğru yanıtlar için doğru kurumlara yönelmesini sağlamak için soru sormanın önemini bilmektedir. Bu nedenle örnek sorulara bakabilirsiniz. Bu soruların dışında bir sorunuz varsa, bize ulaşın.

Ekolojik Haklar Merkezi Nasıl Çözümler Üretir?

Ekolojik Haklar Merkezi, doğru çözümler için yurttaşların doğru sorularla, doğru kurumlara yönelmesini sağlamayı hedefliyor.

Biz, şu tarz sorularla doğru kurumlara ve doğru çözümlere yönelmenize yardımcı olabiliriz:

Başvuru Hakkı

Belediyeye dilekçe verdim, ne zaman yanıt gelir? Dilekçemi verdim, şimdi ne olacak? Dilekçeme yetkili biz değiliz yanıtı verildi, ne yapmalıyım?

Bilgi Edinme Hakkı

Bilgi edinme yolu ile Bakanlığın kent meydanı projesi görüşünü öğrenebilir miyim?

Bakanlık hangi durumlarda, aldığı görüş yazılarını vermez?

Katılma Hakkı

Mahallemizdeki AVM’nin ÇED süreci hakkında nereden bilgi edinebilirim ?

Her AVM  için ÇED süreci işletilmesi  zorunlu mudur?

Ekolojik Haklar Merkezi Ne Değildir?

Yurttaşların haklarını kullanmayı öğrenmelerini önemsiyoruz. Yurttaşlara çevresel ve kentsel konularla ilgili doğru bilgilere ulaşmaları, doğru başvuruları yapmaları, ilgili kamu kurumuna yönelmeleri konusunda yardımcı olmak, bu merkezin temel amacıdır.

Ekolojik Haklar Merkezi, yardım isteyen kişilere avukatlık hizmeti vermeyecek, onlar adına yasal temsilde bulunma, başvuru yapma veya diğer hukuki işlemleri gerçekleştirmeyecektir. Başvurucunun kendi haklarını kendi başına aktif  olarak kullanmasını sağlamayı umuyoruz. Bu nedenle, Ekolojik Haklar Merkezi, avukatlık hizmeti sunmamaktadır.